Instytut Historii i Politologii informuje, że w dniach 24.07. - 14.08.2017 r. sekretariat będzie nieczynny

Nakładem Wydawnictwa Naukowego Akademii Pomorskiej w Słupsku ukazała się nowa publikacja – jest nią tom „Polska i sąsiedzi na przestrzeni wieków” pod redakcją Wojciecha Skóry i Agnieszki Teterycz-Puzio, który otwiera cykl prac doktorantów Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Studia doktoranckie w naszej Uczelni zostały uruchomione w 2012 roku, równolegle z historii i literaturoznawstwa. Utworzenie studiów trzeciego stopnia stało się ważnym etapem rozwoju słupskiego ośrodka historycznego, dowodzącym jego dojrzałości. Prezentowana książka z pewnością przyczyni się do poszerzenia wiedzy na temat przeszłości i teraźniejszości mieszkańców zarówno regionu pomorskiego, jak i pozostałych ziem polskich oraz ich kontaktów z ludnością innych krajów. Prace naukowe kilkudziesięciu obecnie doktorantów – historyków zapewne stanowić będą zauważalny impuls rozwojowy w badaniach regionalnych i pozaregionalnych.

Prowadzą oni kwerendy badawcze w niemal wszystkich ważniejszych archiwach krajowych, zaś za granicą między innymi na Ukrainie, we Włoszech, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Efekty prac ukazują się w najwyżej punktowanych czasopismach naukowych Polski („Dzieje Najnowsze” czy „Zapiski Historyczne”). Kolejnym przedsięwzięciem doktorantów Instytutu Historii i Politologii Akademii Pomorskiej w Słupsku jest III Ogólnopolska Konferencja Naukowa Doktorantów „Polska i sąsiedzi na przestrzeni wieków. Ludzie i przedmioty”, na którą zapraszają do naszej Uczelni 23 września 2017 roku.

Myślą przewodnią trzeciej edycji konferencji pozostaje tematyka dotycząca procesów zachodzących na ziemiach polskich i w krajach sąsiednich, a także wzajemnych relacji Polski z jej sąsiadami. Tym razem doktoranci Instytutu Historii i Politologii naszej Uczelni chcą zwrócić szczególną uwagę na materialny aspekt codzienności na ziemiach polskich i ziemiach jej sąsiadów oraz na podobieństwa i różnice w podejściu do materialnej codzienności człowieka.

Nowa publikacja doktorantów IHiP  - small